تبلیغات
بزرگترین منطقه برای نقد و رمز و دانلود بازی - پیش نمایش بازی FIFA Soccer 13
خوش آمدید

توپ و میدان در دستان توست، پس برای هدفی که داری بجنگ، دریبل بزن، خطا کن و گل بزن و از گل خوردن بپرهیز، خوب دفاع کن، خوب هم تیمی هایت را بببین و خوب پاس بده تا برنده باشی. باز هم فصلی جدید در پیش رو است و سری جدید FIFA در حال توسعه! این بار چه ویژگی هایی در انتظار ماست تا از آن ها لذت ببریم؟ باز شاهد رقابتی تنگاتنگ بین دو رقیب هستیم، یعنی FIFA و PES یا در نگاهی کلی EA و Konami، دو شرکتی که مدت هاست با هم در حال رقابتند تا عنوان ورزشی خود را در بین گیمرهای جهان اثبات کنند. در ادامه به بررسی نکات اضافه شده در این نسخه می پردازیم.


معمولاً در بازی های فوتبال فاکتورهای مهم جهت پیروزی در زمین مسابقه چیست؟ مطمئناً خیلی از شما این گونه پاسخ می دهید: قدرت بدنی، سرعت بالا، چابک بودن و ... . حال این فاکتورها را در یک بازی ویدیویی پیاده سازی کنید، بی شک جذابیت برای شمایی که مخاطب هستید دو چندان خواهد شد و خود را در وجود هر 11 بازیکن موجود در میدان مسابقه حس خواهید کرد. FIFA 13 به شما امکانات جدیدی را خواهد داد که این فوتبال معروف را به شبیه سازی واقعی تر تبدیل خواهد کرد.

First Touch Control: برای اولین بار در FIFA 13 شاهد این بخش خواهیم بود. دیگر در طول بازی باید مراقب پاس های دریافتی باشید، زیرا اگر جای گیری مناسبی نداشته باشید، قدرت شما برای تسلط روی توپ کمتر می شود، در نتیجه این فرصت را برای بازیکن حریف مهیا می سازید تا توپ را از چنگالتان بیرون آورد، ولی از طرفی اگر جای گیری مناسب داشته باشید به راحتی می توانید با یک کنترل دقیق و حرفه ای توپ و میدان را در دست بگیرید.

Tactical Free-Kicks: سیستمی جدید که به شما این امکان را می دهد تا واقعی تر ضربه های کاشته خود را کنترل کنید. اگر به عنوان تیمی باشید که ضربه ایستگاهی را خواهد زد، می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که سه بازیکن دور توپ قرار بگیرند، در صورتی که در نسخه های قبلی تنها دو بازیکن می توانستند این کار را انجام بدهند. همچنین یک گزینه دیگر اضافه شده است که به شما این امکان را می دهد تا حرکت Shot Fakes را انجام دهید؛ با انجام این حرکت دیوار دفاعی تیم مقابل گول خورده و سست می شود، پس این بهترین فرصت است تا به یک ضربه دقیق و حساب شده به گل برسید.

حال اگر به عنوان تیمی باشید که خطا را مرتکب شده است، می توانید دیوار دفاعی را خوب بچینید و محل قرار گرفتن آن را تعیین کنید. نکته جالب در مورد این سیستم این است که می توانید دیوار دفاعی را از حد مجازش جلوتر بیاورید تا ضربه ایستگاهی برای ضربه زننده سخت تر شود، ولی اگر داور متوجه این کار شد با کارت زرد مواجه می شوید.


Complete Dribble: دریبل کردن بازیکنان چیزی بیشتر از حرکت دادن بدن نیست ولی این فکر را هم نکنید که بازیکن در جهتی که توپ در حرکت است حرکت می کند، پس FIFA 13 به شما این قابلیت را می دهد تا بتوانید دریبل های حرفه ای تری را انجام دهید و توپ را در جهتی مخالف به حرکت در آورید و خود نیز درجهتی دیگر، همانند دریبل های دو طرفه که بازیکنان مختلف جهان آن را انجام می دهند.

Advanced Tactical Defending: فکر نکنید که حالا با اضافه شدن دریبل های حرفه ای و کامل تر نسبت به گذشته می توانید به راحتی مدافعان را پشت سر بگذارید، تیم سازنده برای حل این مشکل نیز هوش مصنوعی مدافعان را بالاتر برده است، بدین نحو که می توانید با بلوک کردن بازیکنان در هنگام دریبل مانع رسیدن توپ به آن ها شوید. همچنین مدافعان می توانند از سیستم off-the-ball tackling استفاده کنند تا مزاحم کنترل کردن توپ به وسیله بازیکنان تیم حریف شوید.

Attacking Intelligence: هوشی مناسب برای حمله کردن ضروری ترین نکته در بازی فوتبال است که استدیوی سازنده بازی به خوبی بر روی آن کار کرده است. بازیکنان می توانند با استفاده از یک استراتژیک از پیش تعیین شده حملات پی در پی را بر روی دروازه حریف خود انجام دهند تا در آخر یک روزنه برای گل زدن بیابند، همچنین استفاده از فضاهای مناسب و پاس های پی در پی می تواند دفاع تیم حریف را در هم بکوباند، به طوری که به اشتباه مرتکب شوند و فرصت را برای شما مهیا کنند.

تبعیض قائل نشوید!

نکته جالب توجه این نسخه تغییراتی در مفسران است. در نسخه آمریکایی FIFA 13 مفسران جدیدی به نام های Gus Johnson، Tommy Smyth و Sam Ryan استفاده می شود. این در حالیست که نسخه های های دیگر از همان مفسران قدیمی یعنی Martin Tyler و Alan Smith استفاده می شود و این برای اولین بار است که Electronic Arts چنین فرقی را قائل می شود.


همچنین Turkish Super League و Czech Gambrinus Liga بعد از وقفه ای یک ساله باز به فیفا برگشتند تا علاقه مندان خود را خوشحال سازند. همچنین برای اولین بار در این سری Saudi Professional League یعنی لیگ حرفه ای کشور عربستان سعودی نیز اضافه خواهد شد! این نکته را هم بگویم که تمامی تیم ها لایسنس شده هستند و با تمامی حذفیات و اضافات خود در FIFA 13 گنجانده شده اند. شایان ذکر است که دو تیم جمهوری چک و ونزوئلا نیز در لیست تیم های ملی قرار گرفته اند.

این بار FIFA با تمام قدرت آمده است تا رقیب خود PES را به کنار بزند. EA از نسخه قبل FIFA اقداماتی را انجام داد برای نابود کردن رقیبش که تا حدی موفقیت آمیز بوده است، اما باز هم باید دید که آیا این کمپانی شاهد موفقیت خود خواهد بود یا خیر. از آن سو باید دید Konami چه تدابیری را اندیشیده است در مقابل FIFA 13، فیفایی که این بار قابلیت کینکت بر روی پلتفورم Xbox 360 را هم در اختیار دارد.